shalyamartian22 shalyamartian22
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny bought gallons of lemonade and milk for a banquet. A gallon of lemonade costs $5, and a gallon of milk costs $3. Jenny spent $120 and bought 32 total gallons. How many gallons of milk did Jenny buy? a 32 gallons b 120 gallons C 20 gallons d 52 gallons​

Respuesta :

yequi909
yequi909 yequi909
  • 20-04-2021

A

kasi nasa question na ang answer

Answer Link

Otras preguntas

What was the first plantation crop that European grew on the plain of northeast Brazil
Is 9/12. Bigger than 3/4?
What are the factors of 5000 that add up to 20?
Explain why $64,480 per year and $1,240 per week are equal rates.
24a^2b^2-18ab I need to factor this but am having trouble?
If f(x) = │(x² – 50)│, what is the value of f(-5) ?
If an object travels at five feet per second, how many feet does it travel in one hour?
The height (in meters) of a projectile shot vertically upward from a point 2m above ground level with an initial velocity of 24.5m/s is h=2+24.5t-4.9t^2 after t
The density of cork is 0.24 g/cm3. What is the volume of a 240-gram piece of cork?
How did Iron get its name? (Iron the metal) Just need a really simple answer please, for my Homework :)