china2020
china2020 china2020
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

Lena is saving money to buy a game. So far she has saved $12, which is three-fourths of the total cost of the game. How much does the game cost?

Respuesta :

lilciscokid
lilciscokid lilciscokid
  • 20-04-2021

Answer:

12(3/4)=9

12/4=3

3•3=9

Answer Link

Otras preguntas

Is it normal to sometimes answer questions wrong on Brainly?
Isosceles triangle XYZ with angle X congruent angle Z? How do you construct?
How to divide 900,000 divide 1000
20 Points + Brainliest for the best answer. (You must answer all three) Thanks so much! Have a blessed day.
A pet store currently has 2,000 goldfish in stock. The latest shipment of 350 goldfish was received last week. What was the inventory before the latest shipment
A 5-quart jug of juice costs $9.60. What is the price per fluid ounce?
Help me answer the qustion! Look at pic!
Please help quickly!!! :D Juan thinks that water will evaporate faster in a warm place than in a cool one. He has two identical bowls and a bucket of water. He
Michelle knows that her cardiovascular workout is too easy because she _____.is not feeling any muscle pull during her exercisescan do more sets than is recomme
what holds two ions together in an ionic bond ?