kimberlyskatezzz123
kimberlyskatezzz123 kimberlyskatezzz123
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

If one cookie costs $0.30, how much would 36 cookies cost?
O A. $9.18
O B. $9.80
O C. $10.80
D. $12.00

Respuesta :

jaredvazquez940
jaredvazquez940 jaredvazquez940
  • 20-04-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

All you have to do is multiply the cookie cost by the cookies and that gives you your answer.

0.30 * 36 = 10.80

Answer Link
Ritmeks
Ritmeks Ritmeks
  • 13-01-2022

The cost of 36 cookies is $10.80

1 cookie= $0.30

36 cookies= x

Cross multiply

1x= 0.30 × 36

1x= 10.8

x= 10.8

Hence the price of 36 cookies is $10.80

Please see the link below for more information

https://brainly.com/question/23032240?referrer=searchResults

Answer Link

Otras preguntas

simplify the expression -5+i/2i
How do I do this scientific notation problem?
which muslim society required christian families to give their sons to their empire for government service
on a 540-mile trip, cheng and Elsie shared the driving
How meiosis helps increase the genetic differences in babies?
can someone able to check my grammar?
What are tears made up of (I know it's a liquid)
plz help<3<3 In Asia, dragon color shows incomplete dominance where the dominant trait blends with the recessive trait. If you cross two heterozygous gree
What where some similarities between the Minoans and Phoenicians in terms of trade?
aside from criminal cases, in what types of cases are defendants guaranteed a jury trial