Jbones1222 Jbones1222
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

2. Five pens of the same type cost the same as two notebooks of the same type. If one pen and two
notebooks cost $4.20, what is the cost of one pen?

Respuesta :

ricaldebasultoj
ricaldebasultoj ricaldebasultoj
  • 20-04-2021
The cost of one pen is $1.4
Answer Link

Otras preguntas

Please help me out! :)
ax + by = a2 + b2 and x + y = a+b solve x and y
Lenny has a remaining balance on his credit card of $3,000. his credit card has an apr of 20 percent. how much will he pay in interest in one month?
The maximum or minimum value and the domain and range of the graph of the function y=2(x+2)2-3
If Zoe orders a book from store Y how much tax will she pay?
What would be an equation for this?
The slope of the line is -1/7. Write a point slope equation of the line using the coordinates of the labeled point (3,3)
The new shopping center will create more jobs in town and reduce the number of people filing for unemployment. As a native of this great town, I know this area
Which historical figure led a movement in India that was based on resisting colonialism with nonviolence?answer: Mahondas Gandhi (apex)
Can someone please help me???