luisjimenez3654
luisjimenez3654 luisjimenez3654
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

The grocery store is
selling 3 boxes of mac
and cheese for $3.65.
How much would 8
boxes cost? What
about 15 boxes?

Respuesta :

001226295
001226295 001226295
  • 20-04-2021

Answer: 8 boxes is $9.67

15 boxes is $18.30

Step-by-step explanation:

find unit rate by dividing 3.65/3 = 1.22

substitute 1.22*8= 9.67

1.22*15= 18.30

Answer Link
Anonymous123456677
Anonymous123456677 Anonymous123456677
  • 20-04-2021

Answer:

8 boxes are $9.76 and 15 boxes are $18.30

Step-by-step explanation:

Find the unit rate by dividing 3.65/3 ≈ 1.22

Multiply 1.22 by 8 which is 9.76

Multiply 1.22 by 15 which is 18.30

Answer Link

Otras preguntas

Why did the British participate in the Crimean War?
plss help a lot more to go : ) x_x
What’s the correct answer
270.7608 rounded to the nearest whole number
Assume a market is perfectly competitive. when a new producer enters the market, the a. price in the market decreases. b. price in the market increases. c. pric
Hello, What is a four letter word the second letter is a O, and the hint is, “A period or measurement of time”
Light from the sun reaches the earth in 8.3 min. The speed of light is 3.0 x 10^8 m/s. How far is the earth from the sun?
The congress of Vienna led to revolts in France because
[tex]2x( - 2y + 3)[/tex]
The product of 2 and a number x is 3/4 . What is the value of x? A. x=5/4 B. x=3/8 C. x=1 1/4 D. x=3/2 WILL MARK BRAINLIEST