luisjimenez3654
luisjimenez3654 luisjimenez3654
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling
school supplies: 5
notebooks only cost
$4.02! How much
would znotebooks
cost? What about 7
notebooks?
Plz help! :)

Respuesta :

Anonymous123456677
Anonymous123456677 Anonymous123456677
  • 20-04-2021

Answer:

2 notebooks are $2.48, 7 notebooks are $8.68

Step-by-step explanation:

Unit rate is 1.24

1.24x2= $2.48

1.24x7= $8.68

Answer Link

Otras preguntas

Fresh snow, a surface with high albedo values, reflects more light than asphalt, a surface with low albedo values. A. True B. False
state the value of the correlation coefficient to the nearest tenth and explain what it indicates​
The graph shows the motion of three swimmers during a 30 min workout.which swimmer had the highest average speed over the 30 min time interval? Explain
I need to find the slope-intercept form of the equation of the line through (-5,-2) and (-3,4)
Express 24 as a fraction of 60
Wims, Inc., has current assets of $4,900, net fixed assets of $27,300, current liabilities of $4,100, and long-term debt of $10,200. a. What is the value of the
This is the name given to the order that was issued by Franklin Roosevelt in 1942 and it resulted in the internment of over 120,000 citizens of Japanese ancestr
Describe French society before the French Revolution. Why were people unhappy and what led to the conflict?
Governments may intervene in a market economy in order to
On the first On the first of each month, Shelly runs a 5k race. She keeps track of her times to track her progress. Her time in minutes is recorded in the table