watkinskathy9610 watkinskathy9610
  • 20-04-2021
  • Mathematics
contestada

At the tasty bakery, cupcakes cost fifty cents each.Doughnuts cost a dollar twenty five.How much more do two doughnuts cost than two cupcakes?

Respuesta :

andromache andromache
  • 22-04-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

The computation is shown below:

Given that

The cost of each cupcakes be 0.50 cents

And, the cost of doughnuts be $25

So for two doughnuts the cost would be 2.50

And, for two cupcakes, the cost would be 0.50 × 2 = 1

So, the more amount would be

= 2.50 - 1

= $1.50

Hence, the same would be considered and relevant too

Answer Link

Otras preguntas

Which option would be considered an example of a persuasive appeal? A) an altercation with a police officer B) an adult who tells you what to do C) a fight bet
Cost of goods manufactured equals $65,000 for 2013. finished goods inventory is $2,000 at the beginning of the year and $5,500 at the end of the year. beginning
What type of statement are made by your teacher to indicate what you should include in your notes? Give 3 examples of these statements.
The second movement of haydn’s op. 76, no. 3 string quartet is composed in what form
What was the name given to the British practice of taking Americans sailors from their ships and forcing them to serve in the British navy
6,298,436 5,198,436 4,098,436 what are the next two number patterns and how did you get your answer?
How do I solve by factoring x^4-50x^2+49=0
Write the ratio: 100 to 50 as a fraction in the lowest terms.
5 radical 2 times radical 32
In which region of the world are hominids believed to have originated