klancette klancette
  • 18-12-2014
  • Mathematics
contestada

At a grocery store, a 24-pack of 16.9 ounce water bottles is sold for $4.99. Determine the price per gallon. Round to the nearest penny.

Respuesta :

samfivecoate samfivecoate
  • 18-12-2014
24*16.9=405.6
405.6/4.99=0.812825651303 
 which gives you $0.81 per bottle 
Answer Link

Otras preguntas

How can you find 2*square root* 192?
In the first major pioneering movement, settlers made their way to Oregon and California by way of the _______ Trail. a. Kearny b. Oregon c. Cumberland d. O
What is 4.7 as a mixed number
35 dollars for 10 gallons
All living things are either Eukarya, Bacteria, or Archaea. These three broadest categories in the classification of life are called _______. a. domains b. king
round 1995298 to the nearest ten thousand
im sorry the equation is 2x-2=-2x+14
What is the expanded form for the population of Arlington
Find the value of L. Perimeter = 22. Width is 3. So what is L? On a rectangular
Explain How did distribution of powers under the Articles make the national government dependent on the states?