gmcgraw gmcgraw
  • 16-05-2021
  • Mathematics
contestada

One tablespoon of ground cinnamon costs $0.36. How much does one teaspoon cost?

Respuesta :

DreameR777
DreameR777 DreameR777
  • 16-05-2021

Answer:

$0.12

Step-by-step explanation:

There are 3 teaspoons in a tablespoon, so our price will be divided by 3 because of the quantity of ground cinnamon it would cost for a teaspoon and 0.36/3=0.12

Answer Link

Otras preguntas

describe the way armies turned civilians into soldiers during the civil war
what is the function of a chloroplast in a palisade cell
The atomic mass of titanium is 47.88 atomic mass units. This atomic mass represents the - explain please!
What is the area of this shape?
Assuming that two cities are at the same latitude, which would probably have the milder climate, one along the ocean coast or one farther inland?
you are a citizen of aurangabad, you have read a newspaper thst it may not rain this year and drought could be declared.As a citizen, what can you do to check d
What's does 5 times 2 equal
50 points !! In Homer's Odyssey, why did Ulysses return to Circe’s island after he visited the underworld? 1. to ask Circe for advice about his journey 2. to av
what is the Missouri Compromise?
explain how working with an individual who is distressed may impact on own wellbeing