xoastrid9656 xoastrid9656
  • 17-05-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells avocados for $2.35 per pound how much would it cost to buy 7.4 pounds of avocados from this store

Respuesta :

tutorAnne
tutorAnne tutorAnne
  • 19-05-2021

Answer: cost to buy 7.4 pounds of avocados from this store=$17.39

Step-by-step explanation:

Sale of avocados   per pound in the grocery= $2.35  

Sale of 7.4 pounds of avocados=  $2.35  x 7.4 pounds =$17.39

Therefore, the cost to buy 7.4 pounds of avocados from this store=$17.39

Answer Link

Otras preguntas

what is the definition of an integer
describe how the sun produces energy
Which nation rejected the Treaty of Versailles, negotiating its own peace agreement with Germany in 1921? A. the Soviet Union B. Japan C. United States
share 747 pounds in the ratio 2:7 between tom and ben
What heats up the fastest (in order) wet sand, rock, water, dry sand
A business person invested $3600.00 in stock. when he sold the stock he made $30.00 in profit for each share of stock he purchased. if his total profit was $240
As the number of pages in a photo book increases, the price of the book also increases. There is an additional shipping charge of 15%. The price of a book can b
if u ever went to France,what would you buy if u had a budget of 7k
What are the advantages of matching the maturities of assets and liabilities?
Share £40 in the ratio 1:4 between Tim and Sam