katiewilliams17 katiewilliams17
  • 17-05-2021
  • Mathematics
contestada

you can buy 4.3 kg of ground beef for 21.70$ or 1.6 kg for 7.85$ What is the better deal?

Respuesta :

madelinethien
madelinethien madelinethien
  • 17-05-2021

Answer:

1.6 kg for 7.85 is better I believe.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are density labels? Kg/L g/m g/mL cm/g
Find the percent of each number: 0.55% of 220=
what is 32,020.20 rounded to the nearest tenth
A is a region that has certain types of plants
Is this a complete sentence, a sentence fragment, or a run-on sentence? Who ride their bicycles around the neighborhood for fun.
which substances dissolves in pure water and produces a solution that is a good conductor of electricity? 1) CaCl2 2) C6H12O6 3) N2 4) O2
Which of the following statements is true? a. Fission does not release energy. b. Fusion releases more energy than fission. c. Fission releases more energy t
In yeast cells, the process that occurs when there is not enough oxygen for aerobic respiration is called A) fermentation. B) mastication. Reactivate C) phago
What is the most important reason for drama flourishing in the Elizabethan age?
What type of plate boundary exists today along the himalayas?