buieshamaya01 buieshamaya01
  • 18-05-2021
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate in cost per pound?
A 5 lb bag of apples cost 10$.

Respuesta :

Brainlynerd41
Brainlynerd41 Brainlynerd41
  • 18-05-2021

Answer: 2$ a pound

Step-by-step explanation:

10$ divided by 5lb = 2$ a pound

Answer Link

Otras preguntas

Arrange the systems of equations that have a single solution in increasing order of x-values in their solutions. 2x+y=10 x-3y=-2 2x + y= 10 -6x -3y=-2 x+2y= 5 2
Which is both true of artificial selection and natural selection? A. Adaption can occur within any species under any circumstance B. Mutations are solely respon
Which of the following describe the role a biochemical pump plays in active transport? A, It helps move materials across the membrane against the concentration
To which subset of real numbers does the number 1/3 belong?
In general, the value measured by the vertical axis is called the _____ variable.
Which of the following contributed to the end of the Cold War? A. the fall of the South Vietnamese government B. the reunification of the Korea C. t
((WRONG SUBJECT IK) what happens when u get held back? i have really bad grades and i think imma be held back? im already advanced for my grade so im not sure
list the problems with the articles of confederation
Which sources do scientists use to study ancient climates? Check all that apply. Earth’s orbit tree rings volcanoes pollen grains fossils
Given -3x + 2y = 1 and x = 5, solve for y. a.-7 b.7 c.-8 d.8