jacob2730 jacob2730
  • 19-05-2021
  • Mathematics
contestada

A watermelon that weighed 12 pounds cost $5.76. What was the cost per ounce of the watermelon?

Respuesta :

kathleenmilanes4
kathleenmilanes4 kathleenmilanes4
  • 19-05-2021

Answer:

69.12

Step-by-step explanation:

12x5.76

Answer Link
mazzinojosefina mazzinojosefina
  • 19-05-2021

Answer

69

Step-by-step explanation:

12×5.75=69

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a characteristic of Puritanism? A.) predestination B.) faith C.) original sin D.) salvation through good deeds
Which terms best describe a cowboy's work? a. safe and secure b. relaxed and undemanding c. difficult and dangerous d. comfortable and simple
Find the missing letters for B H J
Stefan measured a weight of a package as 15.375 pounds. The actual weight of the package is 15.125 pounds. What is the approximate percent error Stefan made i
Role of attitude in initiating and building sustainable relationship
what is the area, in square inches, of 5/8 inch and 5/8 inch?
Pen has 1/2-cup and 1/8-cup measuring cups. What are two ways he could measure out 1 3/4 cups of flour?
How many people worldwide are newly infected with HIV each day? A. fewer than 500 B. 1,000 C. more than 5,000 D. more than 15,000
6 possible advice that could be given in a communication related conflict
Which sentence below shows correct use of an em dash? Susie has been invited to go on a trip to the Yukon Territory—her favorite place—and Eastern Alaska. Su