johnnyroman061
johnnyroman061 johnnyroman061
  • 19-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 15 pounds of cat food is $48.75. What is the cost per pound of cat food?​

Respuesta :

lilllianwert1234
lilllianwert1234 lilllianwert1234
  • 19-05-2021

Answer: I'm pretty sure it's $3.25.

Step-by-step explanation: Take $48.75, divide it by the 15 pounds and get the amount per pound of cat food, $3.25.

Answer Link
eobiamiwe
eobiamiwe eobiamiwe
  • 19-05-2021

Answer:

the answer to this question 3.25

Answer Link

Otras preguntas

You have 2 questions left on a test and you guess them both. What is the probability that you will get AT LEAST 1 right?
How did Hinduism originate
Checks are stale dated when
estimate with 2digit divisors
M is between L and C. LM=11, MC=2x+5, and LC=6x-6. What is MC?
What would an act of chronocide consist of?
Which of the following is the starting point for the inquiry process? a. measurement, b. conclusin, c. question, d. investigation
Define a variable and write an expression for the phrase. 8 minus a number 8n 8 – n
Write an equation that models the sequence 400, 200, 100, 50, ...
In the video buzzed driving and what don't you see what techniques are used to focus attention on the topic be specific