Respuesta :

Answer: I believe it is $12.15

Step-by-step explanation:

-Divide $2.25 by 5 to find out how much 1/5 of a pound cost, $0.45

-Multiply $2.25 by 5 to find out how much 5 pounds cost, $11.25

-Multiply $0.45 by 2 since we're being asked for 2/5 pounds, 0.90

Add $11.25+$0.90= $12.15