sickdude624 sickdude624
  • 20-05-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen eggs are sold for $2.52. What is the cost of 14 eggs?

Respuesta :

60002135330 60002135330
  • 20-05-2021

Answer:

$2.94

Step-by-step explanation:

2.52 for 12 eggs

0.21 for 1 egg

0.21 * 14 = 2.94

Answer Link
buckyiscoolasf
buckyiscoolasf buckyiscoolasf
  • 20-05-2021

Answer:

$2.94

Step-by-step explanation:

Find the cost per egg

2.52/12 = 0.21

$0.21 per egg

0.21 x 14 = 2.94

$2.94 for 14 eggs

Answer Link

Otras preguntas

Please help with 15-18. I will give brainliest!
You are taking a​ multiple-choice test that has 8 questions. each of the questions has 5 answer​ choices, with one correct answer per question. if you select
Describe how you get energy indirectly from the food that you eat
HELP ASSSAPPP WITH THIS QUESTION!!!
Find the equation of a line passing through the point (4, -7) parallel to the line 4x + 6y = 9
You might recognise this guy as the chap who comes to collect the dead. He literally can’t get enough of it. He’s referred to as ‘The ____ Reaper
1)Write the expression as a square of a monomial. [tex] 121a^{6} [/tex] 2)Write the expression as a square of a monomial. [tex] \frac{4}{9} b^{6}[/tex]
Imagine that you are a campaign manager who wants to increase voter turnout. Based on what you just learned, what are some of the things you should do? Write a
When elements combine to form compounds what happens to the properties of the original elements?
Correct the sentence below to reflect an "I" statement "You don't listen to me, because you are always talking on the phone with her." a)I need for you to liste