Swaggysara123 Swaggysara123
  • 20-05-2021
  • Mathematics
contestada

4 ice cream cones cost $10.00. At this rate, how much do 3 ice cream cones cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-05-2021

Answer:

Since you dont know the unknown money per cone we make it an equation:

4c(unknown money per cone) = $10

Let's divide both sides by 4

C = 2.50, now we found out the cost of 1 cone.

Since there are 3 cones we multiply by 3,

2.50 x 3 = $7.50

Answer Link
stanbillieeilish
stanbillieeilish stanbillieeilish
  • 20-05-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4c=10

4c/4=10/4

c=2.5

3c=x

3(2.5)=x

7.5=x

Answer Link

Otras preguntas

rod has 10 rose bushes 2 of which produce yellow roses write the ratio2 yellow rose bushes out of 10 rose bushes in simplest form
do you think water is an inexhaustible resource
The Treaty of __________ is the last event on the timeline.
Under the reign of Louis XIV, the government in France was a/an A. dictatorship. B. absolute monarchy. C. direct democracy. D. representative democracy.
Form a hypothesis about how deeply water could erode and about how deeply glaciers could erode
is 12.56 greater then or less then 125.6
how can you prove that something is a fact
how do you write 8 21/40 as a decimal
Can wind energy be used in transportation
In your marble collection, 4/7 of the marbles are blue and 4/21 of the marbles are red. How many times more blue marbles do you have than red marbles?