luvvluvv luvvluvv
  • 20-05-2021
  • Mathematics
contestada

A ride package at the fair was $24.64 for 8 rides . How much did each ride cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-05-2021

Answer:

24.64:8

Let's find the unit rate!

24.64 divided by 8 = $3.08

Answer Link
blackmanerika blackmanerika
  • 20-05-2021

Answer:

$3.08

Step-by-step explanation:

Take the total amount of the package and divide it by the number of rides included in that package. So, $24.64/8.

Answer Link

Otras preguntas

What word describes the relationship between oppsite angles of a parallelogram?
If 540 million metric tons of carbon dioxide is released in the air per year and 35% of it is from other fuels, how much carbon dioxide is emitted?
what is washroom in french
Describe how a person can count the rate if beating of the left ventricle.
y=-3/4x+1 find the slope and y-intercept
I just purchased a swimming pool with the dimensions of 15 feet across and 42 inches deep. Yes it is a circle. I need to know how many gallons of water it will
What is the slope called if zero is on the numerator or top of the fraction?
Ann entered a race which required a run of 10 km north and a bike of 120 km west. Determine her running speed if she cycled ten times faster than she ran and t
Where do most drugs enter the bloodstream
Where do most drugs enter the bloodstream