jaylynfrancis7344 jaylynfrancis7344
  • 20-05-2021
  • Mathematics
contestada

Amanda bought 6 pounds of apples she paid for the apples with a 20 dollar bill and got back 10.52 dollars back how much were the apples per pound pls help

Respuesta :

katc7256 katc7256
  • 20-05-2021
1.58

20-10.52 gives you 9.48, this is how much was paid for the apples. Divide that by 6 to get 1.58, which is how much it costs per pound! :)
Answer Link

Otras preguntas

A cable is 30 decimeters long. How long is the cable in meters?
without axtually calculating,how much greater is the product of 98times 50 than the product 97 times 50
Which compound forms a green aqueous solution
round 23.017 to the nearest tenth
On the first play, the Wobegone High School football team lost 2 yards. On each of the next 3 plays they lost 2 yards. How many yards did they total on the 4 pl
How did wudi encourage learning
A result of the boxer rebellion of 1900 in china was that it a. weakened the chinese imperial government b. strengthened the chinese imperial government c. cl
Is the underlined word a predicate nominative or a predicate adjective the grass grew tall near the abandoned factory
Which literary device is used in the comparison between the speaker's experience of fleeing the country and floating in the ocean? I let myself lie back in deep
how divide 235 into 40