Seudónimo Seudónimo
  • 20-05-2021
  • Mathematics
contestada

Marking brainliest

Pls help

Marking brainliest Pls help class=

Respuesta :

mspackvlacs
mspackvlacs mspackvlacs
  • 20-05-2021
If you’re just looking at money made and not costs to produce you’d be using the number of cupcakes sold and the price they’re being sold at...

So if cupcakes sell for 2.00 the equation would just be 2x

2 for price of cupcakes and x for number of cupcakes sold
Answer Link

Otras preguntas

choose the best answer from the drop down menu
KARLA has spent $33 on food. She bought milk, cheese, and meat. The milk cost half as much as the cheese and the meat cost four times as much as the cheese. Whi
Here is a Riddle Good Luck!Out of the eater something to eat; out of the strong something sweet."​
Kite Sales. Wendy is president of ABC Kites, a business that manufactures kites. Her company’s kites are sold to large toy stores. After Wendy learned a great d
A team of scientists is studying the genome of the pine tree. They have identified a gene that produces a protein that is specific to pine trees. Accomplishing
In a research paper your thesis statement should A. Include expert opinions on your topic B. Express an idea that can be refuted or defended C. Be formulated
What kind of adaptations did plants have to make to live on land?
pls help will mark as brainliest
What is the purpose behind the system of checks and balances?
Arrange the tiles to show the sequence of events in the development of the theory of evolution. Scientists examined evolutionary relationships using DNA sequenc