ashleytheboss4 ashleytheboss4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Plsss helppp bestiesss! I’ll mark you brainliest

Plsss helppp bestiesss Ill mark you brainliest class=

Respuesta :

amrhazem869 amrhazem869
  • 21-05-2021

Answer:

2.5 per video

Step-by-step explanation:

Half the ratio of 2:5

Answer Link
rkamal769
rkamal769 rkamal769
  • 21-05-2021

Answer:

The answer is quite simple. We know that the question is asking for us to   figure out the rental cost per video. We see that the rental cost is $5 for every two rent-me videos. We can take $5 and divide it by 2 to get $2.50 per video, which can be represented as a rate ($2.50/video). Therefore, the rental cost per video is $2.50.

Answer Link

Otras preguntas

The answer is given but I'd like to understand how one would get to the answer.
A farmer is analyzing cross sections of his land to determine where to build a well. Which phrase describes the best area to dig down to the groundwater? A: whe
Help is appreciated :)
What island city did Egyptians travel to in the Mediterranean Sea
-5(n-1) = 7(n+3) help me please
I will give you 10 points
12 + 5 + 32 × 10 − 5 = (12 + 5) + 32 × (10 − 5) =
There are 6 times as many dogs as cats. If total the total number of dogs and cats is 21, how many dogs are there?
Andre ran 2 kilometers in 15 minutes, and Jada ran 3 kilometers in 20 minutes. Both ran at a constant speed. Did they run at the same rate? Explain or show your
The Proclamation of 1763 would most likely have upset A. Native Americans living in the southeast B. ship captains docked in London C. merchants living in Balti