22joshuam
22joshuam 22joshuam
  • 16-06-2021
  • Mathematics
contestada

I need help and this is giving out 10 points.

I need help and this is giving out 10 points class=

Respuesta :

Herminis
Herminis Herminis
  • 16-06-2021

Answer:

One pound costs 1.26, two costs 1.47, three costs 1.68, and four costs 1.89. So we calculate how much it increases in each pound.

1.26 + 21 = 1.47

1.47 + 21 = 1.68

1.68 + 21 = 1.89

1.89 + 21 = 2.10

2.10 + 21 = 2.31

2.31 + 21 = 2.52

2.52 + 21 = 2.73

8 pounds cost: 2.73

So I pay $ 2.73 for 8 pounds.

Answer Link
IzzySchool
IzzySchool IzzySchool
  • 16-06-2021
$2.73 for 8 pounds I hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Why was the League of Nations not very effective in maintaining peace
can you fill those blanks with the correct word?
Which of the following was the ally of the U.S. in War of 1812? a)The British b)The Native Americans c)The Canadians d)None of the above
180% as a decimal in simplest form
Melinda's family drove 378 miles in 9 hours. What was the average speed per hour?
What are the six major steps in planning an expository essay?
The length of a cube is 1/4 inch. What is the volume?
BBC news had 6,632,512 viewers for its evening bulletin. what is the value of the 3?
How are the ratios 4 laps: 1 h and 32 laps: 8 h alike and how are they different?
what is the perimeter of a trapezoid