issim11 issim11
  • 17-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 containers of yogurt cost $2.76, how many containers of yogurt can you purchase with $9.66?

Respuesta :

jannae077 jannae077
  • 17-06-2021

14 containers

2.76 / 4 = 0.69

9.66/0.69= 14 containers

Answer Link

Otras preguntas

The sum of three consecutive even integers is 126. Let x represent the least consecutive integer. What equation could be used to find the least consecutive inte
I don't get 34 can you help
Compare 1⁄2 with 3⁄4 using ( <, >, =). A. 1⁄2 > 3⁄4 B. None of the above C. 1⁄2 = 3⁄4 D. 1⁄2 < 3⁄4
what is 6+4/5b=9/10b
I need help with this show your work please
How long are eggs good past their expiration date? How long are eggs good past their expiration date? I have eggs here that say sell by august 27th. Are they st
If an adverb modifies a verb, where should you generally place it in a sentence? A. Near the verb. B. Anywhere in the sentence C. At the end of the sentence
great Britain colonized all the following countries except A. india B. Germany C. French Vietnam D. cambodia
All of the following are aspects of the search process except
How do you find cube of the measure of one edge of a bird cage