Seudónimo Seudónimo
  • 17-06-2021
  • Mathematics
contestada

You have $3.40 and would like to buy some coffee. If a pound costs $8, how many ounces can you buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-06-2021

Answer:

6.8 ounces

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

3.40/8 * 16 = 6.8

Answer Link

Otras preguntas

I need help with 27. Please provide an explanation.
What reflexive verb is used in this sentence? Yo me cepillo los dientes.
Why does an excise tax on gasoline exist? Check all that apply. 1. to make gasoline prices more competitive 2. to provide funding for healthcare services and
Which statement about the Mali and Songhai empires of the 1300s CE is TRUE? A) They were both Muslim Empires. B) They were both Christian Empires. C) They wer
which nation is 900 miles west of Norway and 800 miles northwest of Ireland?
How did Great Britain attempt to sway the United States to support the Allies during World War 1? A) by highlighting German atrocities inflicted on the Allies B
Find the midpoint of the segment with the given endpoints. ​(-2​,3​) and ​(- 2​,2​)
Riley just opened a checking account at the bank. Within the first month, she deposited three checks for $34.98, $51.02, and $51.22. She withdrew $5.23 for new
Find the value of X for which & ||m
Which currents are deflected by the eastern coastline of the continents? A) North Pacific Current Equatorial Currents B) Western boundary currents C) Gulf stre