CoolLearner12
CoolLearner12 CoolLearner12
  • 18-06-2021
  • Mathematics
contestada

Amy needs to buy 48 cups of fruit punch
for a picnic. The fruit punch costs $1.75
per gallon. How much will Amy need to
spend on the fruit punch?

Respuesta :

s403167
s403167 s403167
  • 18-06-2021

Answer:

Amy will need to spend $5.25 on the fruit punch.

Step-by-step explanation:

48 cups = 3 gallons

3*$1.75 = $5.25

Have a nice day! :-)

Answer Link

Otras preguntas

How do u write $1.00 in fraction form?
In 1855, Italian governments were controlled by ethier ______ or the papacy. A) Austria B) Italy C) Germany D) Spain
What is the participle in this sentence? The laughing child looks happy, but she was sulking this morning. A. happy B. was sulking C. laughing D. looks
____ waves occur when the motion o the medium is parallel to the direction of the wave...
Which characteristic of English government originated during the Glorious Revolution?
the oxide of metal.x has the.formula XO. which group in the periodic table contains X
What are some specific organisms that help speed up the decay of biomes? Give me 2 answer
what is the meaning of this quote "...ignorance is never better than knowledge"
the length of a rectangle is 4 inches greater than the width. the perimeter of the rectangle is 24in what are the dimensions of the rectangle
how did Greek geography contribute to the independence of Greek communities?