CoolLearner12
CoolLearner12 CoolLearner12
  • 18-06-2021
  • Mathematics
contestada



Diane is buying 6 apples that weigh 8
ounces each. The cost of the apples is
$3.74 per pound. How much will she
pay for the apples?

Respuesta :

johnschool0523 johnschool0523
  • 18-06-2021
6 x 8 = 48 ounces 16 ounces in a pound 48/16 is 3 pounds 3.74 x 3 = $11.22
Answer Link
drakesquadgaming
drakesquadgaming drakesquadgaming
  • 18-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

What we have as information:

6 apples

1 apple = 8 ounce

She pays 3.74 for each pound

Since we know that 1 pound is 16 ounces, that means that 1 apple is half a pound or we could say that 2 apples is 1 pound.

2+2+2 = 6 apples

(since 2 apples is one pound and there are 3 groups of 2,we can say that she bought 3 pounds)

3 times 3.74 = 11.22

She pays 11$ and 22cents.

Answer Link

Otras preguntas

A 36 kg child slides down a slide that is 2.5m high. At the bottom of the slide she is moving at 3.0m/s. How much energy was lost as she slid down the slide?
Slope, Y intercepts, linear equations, ectThe cost y (in dollars) of one person buying admission to a fair and going on x rides is y=x+12 a.) Graph the equatio
what fraction of 60 is 15
6 sisters share 4 sandwiches equally
All the chromosomes in a diploid cell are paired. True or False
Ecrivez al forme correcte du verbe etre pour chaque sujet
Divide £360 into a ratio of 1:4
describe how activity within the earth results in earthquakes
Scientists can measure how deep the ocean floor is by using a long meter stick. True False
What body in the solar system do you think is one focus of the moons orbit