108962cortes 108962cortes
  • 18-06-2021
  • Mathematics
contestada

Yani buys 4 dozen flyers for $7.80. What is the unit rate?

Respuesta :

adepaopoku7
adepaopoku7 adepaopoku7
  • 18-06-2021

Answer:

The unit rate is, $1.95

Step-by-step explanation:

7.80 ÷ 4= 1.95

So , unit  rate is  [tex]\frac{1}{1.95\\}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

One person in the film stated the following with your basil or not as a matter of whether it’s cause effect of the chance of getting caught in the penalty or le
Why did Native American societies in North America have fewer people than in Central or South America?
help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeee
ABC Electronics Corporation Ltd. recently diversified its activities and started producing computers. It employed personnel at lower level and middle level. It
Sam runs 36 km in 2.5 hours, how many km does he run per hour
What do you mean by focus in science
Identify the axis of symmetry the function graphed below.
Q: Which of the following represents the differences between Henry Ford and Alfred Sloan? Select one: O a. Ford produced household appliances while Sloan produc
What was one major motivation of colonialists and imperialists during the Age of Discovery? A. To set up trade B. To improve technology C. To establish democrac
The graphs of f(x) and g(x) are shown below: Graph of function f of x open upward and has its vertex at negative 7, 0. Graph of function g of x opens upward and