rshafayeth rshafayeth
  • 19-06-2021
  • Mathematics
contestada

3 tons of topsoil cost $2,040.00. What is the price per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-06-2021

Answer:

$0.34/pound

Step-by-step explanation:

1 ton = 2000 pounds

3 tons = 6000 pounds

-------------------------

2040/6000 = $0.34/pound

Answer Link

Otras preguntas

What impact did the publication of novels like Harriet Beecher Stowe’s Uncle Tom’s Cabin and Martin Delany’s Blake have on the American public at the time?
What is the relationship between 9.6x10^-2 and 9.6x10^-5 9.6x10^-2 is ____ times ____ than 9.6x10^-5
Describe why the formation of sand is a physical change
What do you notice about the syntax Truth uses in presenting to the audience? That man over there says that women need to be helped into carriages, and lifted
***40 points*** Explain the process of biofeedback.
A triangle has side lengths of 19 feet, 19 feet, and 19 feet. What kind of triangle is it?
Choose the multiple choice answers which, when strung together, create an accurate definition of gdp. the u.s. nominal gross domestic product is:
__: 11 = 1/3 : 6 is a math problem about ratios. Please solve!!
Armbands machine costs 185 dollars and the material needed costs 25 cents per piece. The armband will be sold for 2.50 dollars each. How many armbands are neede
Write the expression. A number b squared