rshafayeth rshafayeth
  • 19-06-2021
  • Mathematics
contestada

help me on this question

help me on this question class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 20-06-2021

9514 1404 393

Answer:

  $4.71

Step-by-step explanation:

The cost of the Valencia oranges is ...

  (3/4 kg)($0.96 /kg) = $0.72

The cost of the navel oranges is ...

  (3 kg)($1.33 /kg) = $3.99

The cost of the purchase of the oranges is $0.72 +3.99 = $4.71.

Answer Link

Otras preguntas

Would it be 1) 5x???
WORTH 49 POINTS PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! The graph represents the journey of a bus from the bus stop to different locations: The tit
Whole segment length = 30 ,one segment is 2x the other is x+5 ,what is x?
Caleb has or eye sight from cataracts,a constant cough,and restricted blood flow in some blood vessels. Which drug does Caleb most likely abuse?
What 3 nations attacked egyept during the Suez Crisis of 1956?
what else would need to be congruent that ABC=PQR by SSS
Can somebody help me with this?
what is the measure of AB
what were the forms of government in medieval africa
Consider these lines from earlier in the play. Which lines foreshadow Tybalt’s death? Check all that apply. Tybalt: Uncle, this is a Montague, our foe; / A vill