matthewpoulos matthewpoulos
  • 16-07-2021
  • Mathematics
contestada

The following table shows the cost for 4 fruits. For example, apples cost $6 for 5 pounds.

The following table shows the cost for 4 fruits For example apples cost 6 for 5 pounds class=

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 16-07-2021

Answer:

apples

Step-by-step explanation:

Take the dollar amount and divide by the number of pounds

apples

$6/5 lbs = 1.20 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Suppose a bill has passed both the House and the Senate. It goes to the president at the beginning of the annual session of Congress. The president doesn't sign
Find two numbers that have the GCF of 13
Simon Bolivar declared Brazil's independence in 1822. True or False?
During world war 1, how did war-focused economies change the way industry operated
why was the boston tea party successful
Which of the following results from the depressant Rohypnol, also known as the date-rape drug?
How do fungi obtain nutrients? A. Photosynthesis B. Chemosynthesis C. Absorption D. Ingestion
What explorer whose last voyage ended in mutiny
what does neutrality proclamation mean
43 ones x 3 tens = how many tens