andreadiaz2003 andreadiaz2003
  • 17-07-2021
  • Mathematics
contestada

A 24-ounce package of frozen peas costs $1.01. Give the unit price in cents per ounce. Round to the nearest tenth of a cent.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 17-07-2021

Answer:

4.2 cents

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of ounces

1.01 /24

0.04208

Round to the nearest tenth of a cent ( 3 decimal places)

0.042

4.2 cents

Answer Link

Otras preguntas

Which pair of square numbers make 113
Are the following physical or chemical changes.1.Lighting a match2.Cooking waffles3.Baking a cake
What is the answer for 4/5 ÷3/10 and 9/10 ÷7/20
pencils come in cartons of 24  boxes. A school bought 50 cartons of pencils for the start of school. Each box of pencils cost  $2. How much did the school spend
The size to which a cell can grow is limited by its
In 1866, the Sioux Chief Red Cloud ambushed and massacred Union soldiers in an incident that would be referred to as the _______ Massacre. A. Wounded Knee B. L
Carbon is found in all organic molecules. true false
What is the gcf and lcm of 60
what are the functions of gasoline, kerosene, diesel, acetone and ethyl alcohol?
People commit crime for a varity of reasons, and therefore the punishments should reflect this do you agree? Ensure you consider alternative opinions and make