Seudónimo Seudónimo
  • 17-07-2021
  • Mathematics
contestada

A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.
What is the cost per pound?

Respuesta :

meowmao0220
meowmao0220 meowmao0220
  • 17-07-2021

Answer:

$0.85

Step-by-step explanation:

$4.25 divided by 5 pounds equals $0.85 per pound.

Answer Link
JosieTheMathLover
JosieTheMathLover JosieTheMathLover
  • 17-07-2021

Answer:

$0.85

Step-by-step explanation:

Find the unit rate.

4.25/5=x/1

Solve for x. X= 4.25/5=0.85

So 1 lb of tangerines costs $0.85.

Answer Link

Otras preguntas

VO2max is related to which one of the following choices
three ratios that are equivalent to the one given the ratio of right handed students to left handed students is 18:4
how do you write in words 4.110 and 4.10?
How did Andrew Jackson benefit from the expansion of democracy ?
What were the American diplomatic goals at the start of the war? What problems did they face, and what efforts were made to overcome them?
Hoovervilles arose in the country during the Great Depression. Which of the following conclusions can be made based on the name of these areas? Americans condem
An Israeli political leader made the statement below in 2003: "I do not believe there is any point in discussing our nuclear policies. In this case, Israel's de
Which describes the Iroquois League? A. a defense alliance of Eastern Woodland nations B. a group of Indian peoples of the Pacific Northwest C. a gathering of t
One factor determining the number of representatives for a given congressional district is the distribution of _______ within the state.
round 8.57 to nearest tenth