Seudónimo Seudónimo
  • 17-07-2021
  • Mathematics
contestada

It costs a clothing company $463.45 to make 169 T-shirts.

What is the unit price for 1 T-shirt?

Respuesta :

vanillanekox3
vanillanekox3 vanillanekox3
  • 17-07-2021

Answer:

The unit price for 1 T-shirt is about $2.74.

Step-by-step explanation:

Set up an equation:

Variable x = unit price for 1 T-shirt

169x = 463.45

Divide both sides by 169:

x = 2.742307...

Round to the nearest cent:

x = 2.74

Answer Link

Otras preguntas

Persecution resulted in the Christians lingering in Jerusalem. True False
compare personal liberty in the United States to one other country.
Can you help me please thank you
To wash a window that is 12 feet off the ground, Mason leans a 20-foot ladder against the side of the building. To reach the window, how far away from the build
Can anyone help? The question is at the bottom
Solve for x trignometry
why do you think the word quixotic was borrowed by don quixote
What is the volume of the can below? Use Pi = 3.14 and round your answer to the nearest tenth. A cylinder with height 96 millimeters and diameter of 66 millimet
Which of the following is MOST valuable?WEALTHLUXURYATTITUDEINTELLIGENCE​
TRUE OR FALSE Germany and the Soviet Union had made a pact to not invade each other. True False