priyajegan11 priyajegan11
  • 20-07-2021
  • Mathematics
contestada

work for 12 hours and earn $140 find the unit rate

Respuesta :

JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 20-07-2021

Answer:

11.60

Step-by-step explanation:

To find unit rate, you need to use the formula:

(amount of money) ÷ (amount of hours)

Since we have both, we can plug in

140 ÷ 12 will give you approximately 11.6

So, you receive $11.60 every hour.

Answer Link

Otras preguntas

i need hep with my ready i really need it
is "cruel favor" an oxymoron, simile, metaphor or euphemism ?
What is the difference between accounts payable and accounts receivable?Please help me out with this questionThanks ~​
What is most likely result of a large asteroid hitting earth
What is the volume of 300. g of mercury vapor at 822K and 0.900 atm?
The substance that dissolves the solute A) Solubility B) Solvent C) Solute
Select the quotient that is less than 1? A) 2.805 ÷ 2.58 B) 1.001 ÷ 1.01 C) 0.46 ÷ 0.406
Introduction to electionq​
How do I do this question
Question 1 (2 points) Which of the following claims in support of globalization is supported by evidence? Question 1 options: Americans with manufacturing jobs