msjillianwalter msjillianwalter
  • 16-08-2021
  • Mathematics
contestada

Jane bought 23 pounds of flour for $11 how many pounds of flour did she get pre dollar

Respuesta :

himikarashid1
himikarashid1 himikarashid1
  • 16-08-2021

Answer:

2.090 pounds

Step-by-step explanation:

11 dollars

23 pounds

dollars ÷ pounds = pounds per dollar

23 ÷ 11 = 2.090 pounds8

Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-08-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

23 lbs / $11  = 2.09 lb/$

Answer Link

Otras preguntas

the transfer of power from the central government to state or local government is called a. cooperative federalism b. transference c.devolution d. coercion
what is 6/8 written in simplest form
What is 0.25 of 16.1 acres
The Nile River runs through this country. Egypt Libya Tunisia Western Sahara
find the percent change of 40 to 72
What are four reasons for the fall of the Indus Valley civilizations?
W.E.B. DuBois was an early leader in the A) Labor Movement. B) Populist Movement. C) Civil Rights Movement. Eliminate D) Women’s Suffrage Movement.
Regarding the Electoral College, which of the following statements is false? A. Electors vote on the first Monday after the second Wednesday in December. B. If
During the Gilded Age, the government passed legislation to: a. help small businesses b. handle the great number of people living in cities c. give the gover
Where in the body can you find connective tissue? Check all that apply. a. connecting muscles to bone b. inside bones c. epidermis d. blood