ksack45 ksack45
  • 17-08-2021
  • Mathematics
contestada

Martina bought 19 pounds of sugar for $10. How many pounds of sugar did she get per dollar?

Respuesta :

mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 17-08-2021

Answer:

  • 1.9 pounds

Step-by-step explanation:

To solve this divide the amount of sugar by the number of dollars:

  • 19 pounds / 10 dollars =
  • 1.9 pounds per dollar
Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-08-2021

Per 10dollar she brought=19pounds

Per dollar

[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{19}{10}[/tex]

  • Write in decimals

[tex]\\ \sf\longmapsto 1.9pounds[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

2(3a-2)+4a need it rn
what is the climax of the story how the rhinoceros got his wrinkly skin​
Digital artists do all of the following for movies EXCEPT create scenery write the script add color to scenes develop characters True False
Lisa made a big apple pie for dinner. Each guest wanted 1/8th of the pie. How many guests could lisa serve? ​
Discuss the interdependence of the components of wellness.
issues geographers study​
Name 2 NATA committees
Read the descriptions below of two substances and an experiment on each. Decide whether the result of the experiment tells you the substance is a pure substance
Which of the following BEST represents a plan for choosing a cardiofitness activity? A. compare multiple aerobic activities, choose an activity suited for perso
If the sum of two numbers is 15 and their quotient is 4, what are they?