chaseanthonyserino chaseanthonyserino
  • 18-08-2021
  • Mathematics
contestada

6 ice cream cones cost $10. How much will 9 cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 18-08-2021

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

6 cones         9 cones

------------   = --------------

10 dollars       x dollars

Using cross products

6*x = 10 *9

6x = 90

Divide each side by 6

6x/6 = 90/6

x = 15

Answer Link

Otras preguntas

Name the property that justifies the given statement 2x_2y=2(x_y)
meals his menas buy each week. The collected data are below: 4 19 3 3 2 3 2 4 Which measure of center is most appropriate for this situation, and what is its va
Help quick or else trouble
At the market, Joey buys 3 avocados for $.40 each and 5 lemons for $0.40 each. The cashier in training rings up 3 × 0.40 and then 5 × 0.40 to get the total. The
please help with this it's my last question on my homework :D.
2- Assinale a alternativa em que o pronome relativo foi empregado corretamente. * a) O filme que Pedro gosta chama “Bad Boys”. b) Admiro pessoas que gostam de l
find measurements by adding
Which factor contributed to the growth of the us economy during the 20 century?
. а (3x) (6x)? (12х)
(18 + 4) + m = ( 5 - 3)m