HazMan1123
HazMan1123 HazMan1123
  • 18-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of 1.5 kg of apples at $2.98 per kilogram?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-08-2021
  • Rate per kg=2.98

Rate at 1.5kg

[tex]\\ \rm\Rrightarrow 2.98\times 1.5[/tex]

[tex]\\ \rm\Rrightarrow 2.98\times \dfrac{3}{2}[/tex]

[tex]\\ \rm\Rrightarrow \dfrac{8.94}{2}[/tex]

[tex]\\ \rm\Rrightarrow 4.47[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Why does Malcolm try to make Macduff believe that he is an evil man? a. To show Macduff that he would not make a good king b. To force Macduff to admit that he
What motivated New World colonies to trade goods with each other? The colonies used the same money system. They did not want to trade with other countries. Ther
Of the world's 20 largest economies, the economy of the United States has the least government involvement and the fewest government services, but the lowest ta
luis writes a five page report with 250 words per page. how many words are in the report
In 1775, the population of the colonies included about _______ African slaves. a. 100,000 b. 500,000 c. 100,000,000 d. 50,000
What does screw it up mean ??
What year did the byzantine empire exist?
The greatest fear of the rulers of the Austria-Hungarian Empire were?
Calvin and Melvin are two of Santa's elves. The number of toys they build is given by 11c+8m where c is the number of candy canes Calvin eats for breakfast and
The middle colonies were founded