laskyejn77777 laskyejn77777
  • 18-08-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a gallon of milk for $5 and four boxes of cereal. You spent a total of $25.
How much did each box of cereal cost. *

Respuesta :

bhramanb
bhramanb bhramanb
  • 18-08-2021

Answer:

$5 is the answer.......

Answer Link
ericcartman14
ericcartman14 ericcartman14
  • 18-08-2021

Answer:

one box cost is $5

Step-by-step explanation:

$25 - $5 = $20 - this is the cos of four cereal boxes

$20 / 4 = $5 each box cost

Answer Link

Otras preguntas

How did expanding democracy bring Andrew Jackson power?
an analogue clock is gaining three minutes every hour. If you set it to the correct time at 6pm on Saturday, when will it show the correct time again?
what powers Earth's rock cycle
what is wrong with this sentenceĀ anita dont know how to play the star spangled banner yet
10km/900m simplified in one unit
John is in the third grade, he tells his teacher that he is a republican. What is the most likely reason for him to identify with that one party?Answer The t
What three things use energy transferred by electricity?
Which statement about cartilage and bone is correct? a. An endoskeleton made of bone rather than cartilage allows animals to grow larger and heavier. b. Cartila
What is the value of f if -40f = 1,600
What does John Smith hope to achieve by writing the excerpt from The General History of Virginia?