lailasoledad231 lailasoledad231
  • 16-09-2021
  • Mathematics
contestada

Venetta buys 2 pounds of pistachios and 3 pounds of almonds. The pistachios cost $4 more per pound than the almonds. She pays a total of $48.

Respuesta :

Amist
Amist Amist
  • 16-09-2021
Let’s make an equation
Let almonds = x
pistachios = x + 4 (since “$4 more”
Now she buys 2 pound pistachios and 3 pounds of almonds (totals to $48)
It would be:
2(x + 4) + 3(x) = 48
2x + 8 + 3x = 48
5x = 40, x = 8
x + 4 = pistachios. 8 + 4 = 12

Solution; Almonds = $8
Pistachios = $12
Answer Link

Otras preguntas

¿Cómo anoche? estuve dijimos sentiste dormiste fueron
(5.6 x 10^15) ÷ (6.4 x 10^2)
explain chlorine gas is passed through a solution of flower​
Two thirds of the parade vehicles were vintage vehicles and 1⁄3 of the vintage vehicles were motorcycles. What fraction of the total parade vehicles are motorcy
A box is filled with 10 green cards, 3 blue cards, and 5 red cards. A card is chosen at random from the box. What is the probability that the card is not blu
HELP , PYTHGORAS MATHS WATCH EXTREAMLY URGENT
Solve a triangle when A = 27.30, B = 55.9°, and a = 8.6.
In what ways did the events of this era pose challenges to the U.S. Constitution?
You deposit 365.00 into a savings account. After one year, the amount in the account is 428.00. Which expression describes the percent of increase in the accoun
What disease did the Europeans suffered from during the Age of Exploration?