angelinahaller126 angelinahaller126
  • 16-09-2021
  • Arts
contestada

5 gal of Oj cost $10.00 How much does each Qt cost
A .40/ cost
B .30
C .50
D .20

Respuesta :

mendezdenise275 mendezdenise275
  • 16-09-2021

Answer:

C .50

Explanation:

There's 4 quarts in a gallon so 4x5 is 20 then you just divide 10.00 by 20.

That's probably not how your meant to do it but whatever, it works lol

Answer Link

Otras preguntas

There are 96 boys and 120 girls in Grade 9. Write down the ratioof thenumber of boys to the number of girls in the class.​
Please Answer Quick Pleaseeeeee!! <3 TYYYYYY SMMMM!!! Im Almost Done After this question!!!
Calculate the grams of solute in each of the following solution: 278 mL of 0.038 M Fe2(SO4)3
Calculate the grams of solute in each of the following solution: 278 mL of 0.038 M Fe2(SO4)3
What is meant by dissent? Why is it important in a democracy?​
can someone please help me​
Do you think is it a coincidence that alphas wear gray and the hatchery is gray in Brave New World?
Look at the diagram. Which shows the correct arrangement of electrons in water?
3. Two spherical objects have masses of 4.7 x 105 kg and 7.9 x 103 kg. The gravitational attraction between them is 68 N. How far apart are their centers?
HOW WILL GENETIC MODIFICATION AFFECT OUR SOCIETY AND ENVIRONMENT?