angelinahaller126 angelinahaller126
  • 16-09-2021
  • Arts
contestada

5 Gal of Oj cost $10.00, How much does each Pt Cost
.22
.26
.25
.24

Respuesta :

ChemMajor ChemMajor
  • 17-09-2021

Answer:

$ 0.25 per pint

Explanation:

There are 8 pints in a gallon.  Since you have 5 gallons, you have 40 pints.

$10 divided by 40 pints is $ 0.25 per pint

Answer Link

Otras preguntas

-7(5s-6k) use k=3 and s=8
the total number of participants who went on the seventh-grade field trip to the Natural Science Museum consisted of all of the seventh-grade students and 7 adu
How do barrier islands form?
1. SR has endpoint S(-2, 14) and R(3, -1). What is SR to the nearest tenth? 2. In Problem 3 on page 52 of your textbook, suppose you let V(4, -2) be (x1, y1) an
describe the values, social customs, and traditions prescribed by the lord-vassel system in ancient japan
What is 4/7 + 2/7 in simplest form
Which phenomenon occurs when an object absorbs wave energy that matches the object's natural frequency?
our first attempt of government after the revolutionary war was
What are the surfaces of the outer planets mostly made of
HELP PLEASEE????!! ????? ?????