donnisharoute donnisharoute
  • 16-09-2021
  • Mathematics
contestada

at this rate how much do 4 goldfish cost

at this rate how much do 4 goldfish cost class=

Respuesta :

mohammedrayaan08 mohammedrayaan08
  • 16-09-2021

Answer:

$5.33

Step-by-step explanation:

12 divided by 9=1.333333

6 divided by 4.5= 1.333333

4 multiplied by 1.333333=5.33

Answer Link
Vimal1
Vimal1 Vimal1
  • 16-09-2021

Answer:

First we need to find how much 1 goldfish cost

9÷12 = 0.75

4.5÷6 = 0.75

So 1 gold fish cost 0.75 dollars

To find for 4

4 x 0.75 = 3 dollars

Therefore 4 goldfishes cost 3 dollars

Answer Link

Otras preguntas

00:00 Rose bought a bag of potatoes for $6.00 and some granola bars for $5.25 per package. Her total bill was $74.25. How many packages of granola bars did she
Electrical current is a measure of the amount of electrical charge transferred per unit of time. True False
Find the product. y4 · y6
6 more than a number is 36.
What do the following two equations represent? - 4x + 3y = 5 - 4x + 3y = -1
Explain the draft, why it might be used, and the last time it was enforced in the United States. (please hurry) thanks so much :)
How did Muslims create such an advanced society in Spain
object moving at a constant velocity will always have a
I need help finding the area of the polygons.
$2,000,000 is what percent of $10,000,000?