cangelessanchez8535 cangelessanchez8535
  • 17-09-2021
  • Mathematics
contestada

3 1/5 pounds of blueberries costs $10.
What is the cost per pound?

Respuesta :

elinachernykh464 elinachernykh464
  • 21-09-2021

Answer:

$3.13

Step-by-step explanation:

$10 divided by 3 1/5 = 3.13

Answer Link

Otras preguntas

the difference of two numbers is 9 and they are in the ratio 4:7.find The numbers​
What did Stefano do for a living when he became a man?
Melvin plays tennis and swims for a total of 110 minutes every day. He plays tennis for 40 minutes longer than he swims. Part A: Write a pair of linear equation
Which of these is the most serious impact to an ecosystem after a tornado?
Can someone help me pls. I know Spanish but this question is getting to me
What is the least common multiple of 2 and 5
Determine the measure of the missing angle. 1 point 65° ? 57° 57 degrees O 48 degrees 65 degrees O 58 degrees Solve for
COCI2 has an effusion rate of 0.00172 m/sec. Which of the gases below would have an effusion rate of 0.00323 m/sec? a) CH4 b) CO c) Ne d) H2S Show work.
1. Describe where genes are located and the function of genes. Type your answer here: Genes are located within the Cells 2. Describe how changes (mutations) to
Settled agriculturalist are farmers, what are some requirements or challenges with living as a farmer?