kvarnak2026 kvarnak2026
  • 17-09-2021
  • Mathematics
contestada

you buy 6 roses for 2.45 each. 12 carnations for $.99 each and 9 tulips. your total cost is $40.08 how much does each tulip cost?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 17-09-2021

6 roses for $2.45 each.

6×2.45 = $14.70

12 carnations for $0.99 each.

12×0.99 = $11.88

9 tulips for ???

in total the price is $40.08 (incl. the tulips).

40.08 = 14.7 + 11.88 + 9×???

13.5 = 9×???

??? = $1.50

so, each tulip costs $1.50

Answer Link

Otras preguntas

By default, outlook will sort messages by date and by any conversation. Conversations area
PREOPERATIVE DIAGNOSIS Hypertensive stage 5 chronic kidney disease and need of dialysis access. POSTOPERATIVE DIAGNOSIS Same. PRIMARY PROCEDURE PLACEMENT OF ART
m% of n write a expression
what are food habits influenced by
Fill in the blanks with the correct form of the verb in parentheses. Remember you will need a pronoun AND a verb in the spaces.
Archaeans are best known for being: A. photoautotrophic B. mixotrophic C. Heterotrophic D. chemoautotrophic
Convert 8125 g into kilograms (kg) and grams (g).
Slope BC and DE are both -0.4 what is their relationship
Which of the following formulas properly produces the string "Income Statement"? O OO = "Income"&"Statement" = "Income "+"Statement" =Income&Statement =
A large washer has an outer radius of 10mm and a hole with a diameter of 14mm. What is the area of the washer? (Use π =3.14)