Students are selling hand made magnets at the school craft fair one magnet cost $ 0.30, 2 magnets cost $ 0.43, 3 magnets cost $ 0.56, and 4 magnets cost $ 0.69 if this pattern continues how much will 6 magnets cost explain how you found your answer

Respuesta :

69 plus 13 because 30 plus 13 is 43, 43 plus 13 is 56, and you know the rest
0.95 because it adds 0.13 each time