naveennannaka
naveennannaka naveennannaka
  • 17-09-2021
  • Computers and Technology
contestada

Anna bought a box of blueberries for £7. She used 700 grams for a cheesecake and she has 450 grams left. How much did the blueberries cost per 100 grams?

Respuesta :

rezhwanejko
rezhwanejko rezhwanejko
  • 17-09-2021

0.61 (rounded up)

Explanation:

You add both 700 and 450 which will give you 1150g

You then divide 1150 by 100 which gives you 11.5

Then divide 7 by 11.5 which will give you 0.61 as cost of every 100 grams

Answer Link

Otras preguntas

The car was rounding the curve when it hit an oil slick and went off the road. which arrow shows the direction that the car moved in after hitting the oil slick
Hydraulic fracturing (fracking) can increase the production of oil. 1. True 2. False
Pls help soon, thx! Giving brainliest!!! :) Which diagram best explains how Americain Indian cultures were shaped by their environments before the arrival of Eu
how did afghanistan's geography aid in the escape of the taliban leadership
what led to apartheid
What is the name of the building above
simplify the expression (2x+3y)+y=?
Each statement represents a theme from the novel EXCEPT/All of these are themes of The Outsiders except: A. People should look at each other for who they are, n
Explain how a lack of responsible citizenship can lead to further cases of human rights violations within a community?​
Record a direct quote, with _______________ and the name of the person who said it, on your note cards. please answer my language arts needs help