htms
htms htms
  • 19-12-2016
  • Mathematics
contestada

How do we use unit rate on every day life? What does unit rate show

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-12-2016
We use unit rate in every day life, for example, when comparing prices at stores. One store may offer five bowls for $7.99 and the other one bowl for $2.45.
Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP NOW PLEASE
the inequality |t-57|<7 describes the range of monthly average temperature, T, in Degrees Fahrenheit, for san Francisco, California. solve the inequality a
Simplify the expression. (5+3)x4
Avril types essays for students from her home. On average, she can type a page in about 10 2/3 minutes. she spends 54 1/2 minutes typing on essay, how many page
You meet each of the people below on your way home from school with a friend. Greet each person and ask how he or she is. Then, introduce your friend Camille to
All of the following techniques are recommended for kinesthetic learners EXCEPT _____. Question 7 options: use experiments to learn the material focus on read
Who is responsible for establishing the doses for medications that you will administer on the basis of your standing​ orders?
Which of the following statements BEST describes how the body processes alcohol? A. After alcohol is metabolized in the kidneys, the liver transforms it into f
Write as the product of the of the GCf and the sum of two numbers 14+28
HELP WANTEDDDDDDDDDDD!! Why are regions with moderate climates heavily populated? A. They experience strong winds. B. They receive excessive rainfall . C. Th