Tyquasia Tyquasia
  • 17-09-2021
  • Mathematics
contestada

If 2 dozen cupcakes cost $9.36, how much is each cupcake?

Respuesta :

samanthaswacker
samanthaswacker samanthaswacker
  • 17-09-2021

Answer:

.39 a cupcake

Step-by-step explanation:

to find the unit price, take 9.36 divided by 24

Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP ASAP I WILL GIVE BRANIEST TO WHO ANSWERS THE QUESTION!!!!
4(5a + 3) = 20a + 12 represent which property of multiplication?
All living things need energy;it is requirement for life. In a a typical cell ATP, the hogh energy,is produced in the blank in the presence of a sugar (glucose)
Please help I’m really stressed
Summary What are some visible signs of stress that you can look for in a close friend or family member?
Plz help on this and explain how u got it, thanks have a nice day!
what is chromosomes​
How did Mehmed II repopulate Constantinople?
Maeve has 40 cups of apple juice. She uses 5/8 of the juice to make punch. She then uses the remaining juice to pour single servings that are 1/5 cup each. How
Which statement describes the rhetorical device of assonance? A. a sound-based rhetorical device in which the same vowel sounds occur repeatedly in successive w