TatumAnderson5169 TatumAnderson5169
  • 17-09-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Merrel purchases 3 1/3 lb. of turkey for $10.50, and Mrs. Ayres purchases 2 1/2 lb. of turkey for $6.25. Which is the better buy per pound? Why?

Respuesta :

pdxsanxhezz
pdxsanxhezz pdxsanxhezz
  • 17-09-2021
the lower product will be better buy
Answer Link

Otras preguntas

What task did mother give the Zuni when they emerged? A. To spread out and multiply. B. To plant corn and develop the crop. C. To erect a monument in her honor.
CAN SOMEONE PLEASE HELP??? WILL MARK BRAINLIEST!!!
g In the above water treatment facility, chemical concentration (mg/gal) within the tank can be considered uniform. The initial chemical concentration inside th
immediatley following world war 1, the economy in the united states​
The area of this parallelogram is 120 yd2. Find the value of x.8 yd is the height​
PLEASE HELP I DON'T HAVE ANYTIME LEFT!!!! Which inequality is true? Use the number line to help. A number line going from negative 2.5 to positive 2.5 in increm
oblems.1 Kate, Mario, Sato, and Den each use a different recipeto make trail mix. Which recipe uses a different ratioof cups of raisins to cereal than the rest?
How did economic structures differ in ancient societies?
In simplest form what is RNA and how is it different from DNA?
What is the total amount of energy needed to heat 22.6 g of titanium from 1420oC to 1590oC in joules?